שנה תמונת רקע

חי וצומח

המים בפארק המעיינות מצטיינים בצלילותם הרבה. האור חודר אליהם בקלות ומאפשר את קיומה של אוכלוסייה גדולה של צמחי מים טבולים. הנפוץ שבהם הוא קרנן טבוע, צמח שכל גופו טובל במים. צומח וחי
צמחיית מים וצמחיית גדות עשירה במיוחד נמצאת בנחל קיבוצים, בעיקר בחלקו העילי, שהוכרז כשמורת טבע. בגדות צומחים בעיקר קנה מצוי, אשל הירדן, סוף מצוי, קנה סוכר גבוה, פטל קדוש וטיון בשרני. במקומות הלחים שמחוץ לגדות צומחים גם סמר ימי וצמחים נדירים למדי כגון אגמון החוף וערידת הביצות. בפארק המעיינות שרדו גם צמחים שעומדים בפני סכנת הכחדה כגון מכבד הביצות, קוצן מכונף, לוטוס צר עלים  וכריך שעיר.
שטח הפנים הגדול של המעיינות מאפשר ערבול אוויר ולכן גם אספקה טובה של חמצן במים. תנאים אלה מעניקים קיום לאוכלוסייה גדולה של חסרי חוליות – סרטנים ירודים, חרקים ורכיכות. יצורים אלה והאצות שבמים הם הבסיס לקיומה של אוכלוסיית דגים עשירה. במי פארק המעיינות מתקיימים יותר מעשרה מיני דגים.
המעיינות מרווים גם את צמאונם של בעלי חיים כגון חזיר בר, תן, שועל מצוי, חתול ביצות ודרבן, המנצלים את סבך הצמחייה למחסה. המעיינות ובעיקר בריכות הדגים שבתחום הפארק מושכים אליהם מינים רבים של עופות חורף ועופות יציבים כגון קורמרן גמד, אנפת לילה, לבנית קטנה, לבן חזה  ואנפה ארגמנית.

פארק המעיינות, ד.נ. בית שאן 3221, טלפון לבירורים ומידע נוסף: 04-6881427, הפקה: חצב דה ויט פרסומאים
צילום: אתי חן ברייר, עיצוב האתר: ICDesign, פיתוח ובנייה: קובי פתרונות ג'ומלה